Błędy w fotografii – kierunek światła

W ramach cyklu „Nieudane fotografie”, komentować będę zdjęcia, które mi się nie udały. Spróbuję wyszukać jak najwięcej błędów które popełniłam oraz znaleźć dla nich rozwiązanie. Jako pierwsze poddam ocenie zdjęcie wykonane podczas wczorajszej przejażdżki.

Najpozytywniejszym elementem tego zdjecia jest jednolite, brązowe tło. Składa się one z pionowych, równoległych, powtarzających się linii. Niestety, tło to posiada pewne wady, jakimi jest nierówne oświetlenie (1) objawiające się w postaci ostrej linii przecinającej górną połowę zdjęcia. Nierówne oświetlenie sprawia, że prawa i lewa strona zdjecia różni się od siebie gwałtownie, po prawej stronie przyjmując odcienie średnio jasnego brązu, po lewej będąca wręcz czarna (2). Warto zauważyć, że dodatkowe deski wzmacniające układają się w trójkąt, który „wbija się” w głowę modela.

Linia światła przechodzi przez twarz modela (3) rozświetlając brodę, tym samym sprawiając, że to broda jest najjaśniejszym fragmentem zdjęcia. Sprawia to, że wzrok osoby oglądającej zdjęcie kierowany jest na samym początku w kierunku brody (kieruje na nią również trojkąt).  Nie jest to prawidłowy wybór, w tym przypadku najjaśniejsza powinna być twarz modela.

Jeśli chodzi o ustawienie twarzy szczególnie wyraźny jest kąt oczu, nie przypominający naturalnego, lekkiego spojrzenia, a spojrzenie wysilone (4). Należałoby albo skierować głowę nieco bardziej w stronę fotografującego, albo pokierować oczy w nieco bardziej naturalnym kierunku.

Cała sylwetka sprawia wrażenie zgarbionej (5). Ramiona są sztywne i skierowane zbytnio na wprost. Model jest również zbyt ciasno skadrowany od góry (6), a jego włosy są ucięte.

Ogólnie modela powinno się ustawić na tle jednolicie oświetlonym, unikając zakłócających figur geometrycznych przecinających głowę. Jego twarz powinna zostać mocniej doświetlona. Twarzy, oczom i całej sylwetce należałoby nadać więcej lekkości.

SaveSave

SaveSave

Dodaj komentarz